• Praca historyczno – literacka laureata konkursu – Olafa Łukaszewicza.

     •             Szmaragdowe w jej oczach iskierki radości

                       Nie, to nie był prawdziwy szmaragd, a żaden z kamieni szlachetnych, a dla Janka była to najcenniejsza pamiątka, jaka pozostała mu po jego mamie. Pierścionek już dawno rozkruszył się na drobne części, ale szmaragdowe szkiełko przypominające drogocenny kamień, wciąż mieniło się w słońcu wszystkimi odcieniami zieleni.

      Zieleń kojarzyła się Jankowi z ciepłem, wiosną, lasem, który tak bardzo kochał, ale od kilku miesięcy również z kolorem oczu pewnej dziewczyny. Stasia mieszkała kilka ulic dalej, spotykali się najpierw potajemnie, ale już wkrótce okazało się, że są dla siebie stworzeni.

                  Czasy nie były wówczas najlepsze, po klęsce Napoleona zgodnie z postanowieniami Kongresu Wiedeńskiego z lat 1814–1815 Wilno przypadło Rosji. Mimo wielu oczekiwań nie weszło w skład Królestwa Polskiego. Na początku XIX wieku kultura rozwijała się w Wilnie całkiem prężnie - wszak za rządów cara Aleksandra I rozwinął się Uniwersytet Wileński. Stał się ośrodkiem niezwykle aktywnego ruchu umysłowego i jednocześnie centrum polskości. Wykładali na nim: Jan i Jędrzej Śniadeccy,   znani  jako bracia Śniadeccy, Joachim Lelewel, a studentami byli m.in: Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki. Powstawały liczne towarzystwa   naukowe    i patriotyczne związki studenckie: promieniści, filomaci i filareci. W konspiracyjnym środowisku znaną z aktywnej działalności postacią był wtedy Tomasz Zan, poeta i przyjaciel Mickiewicza, który był związany z Towarzystwem Filomatów

      i Zgromadzeniem Filaretów. Niestety, tuż po powstaniu listopadowym, rząd carski zamknął wiele szkół, w tym również uniwersytet. Nadeszły jednak gorsze czasy, gdyż po powstaniu styczniowym w Wilnie rozpoczęły się represje, wiele osób stracono w publicznych egzekucjach, jeszcze więcej zesłano na Sybir. Rozpoczęła się bardzo agresywna rusyfikacja

      i prześladowania.

                  W takich okolicznościach niezrażony niczym Janek zdecydował, że chce spędzić ze Stasią resztę swojego życia. Nie był osobą majętną, ale postanowił zaimponować swojej wybrance i sam wykonał “pierścionek zaręczynowy”, który pierścionkiem nigdy nie był. Ze znalezionego w lesie rogu jelenia wykonał medalion, w którym własnoręcznie umieścił szmaragdowe oczko pozostałe z pierścionka jego mamy. Stasia oczywiście przyjęła zaręczyny i wówczas   w    jej    oczach  zaszalały iskierki radości. Janek i Stasia pobrali się w małym kościołku, w otoczeniu najbliższej rodziny. Dwa lata później, na świat przyszła ich córka – Jadwiga.

      Był rok 1900. Represje nie ustawały i niestety nie ominęły również moich ancestorów. Pewnej nocy Jan został zabrany z domu. Wyszedł tak, jak stał. Nikt wówczas nie podejrzewał, że Janek już nigdy nie zobaczy swojej córki Jadzi, ani szmaragdowych oczu Stasi. Razem z tysiącem innych Polaków i Litwinów został zesłany na Sybir.

      Stasia z malutką córką musiały sobie radzić same. W najsmutniejszych chwilach Stasia płakała i ściskała w dłoni medalion, modląc się jednocześnie o powrót Janka. Tak się jednak nie stało.

                  Jadwiga rosła, a wtedy wybuchła I wojna światowa. Tak naprawdę zarówno Polacy jak i Litwini wiązali ten fakt z nadzieją odzyskania niepodległości przez Wilno                                i Wileńszczyznę.

      We wrześniu 1917 roku w Wilnie wybrano Radę Litewską tzw. Tarybę, która 16 lutego 1918 roku ogłosiła niepodległość i powstanie niepodległego Królestwa Litwy.

      Rozstrzygnięcie przynależności państwowej Wilna i Wileńszczyzny bez uszczerbku dla zamieszkujących te rejony Polaków, Białorusinów i Litwinów nie było sprawą prostą. Za Litwą przemawiały sprawy historyczne,

      Litwini zwyczajnie nie chcieli się wyrzec swojej historycznej stolicy. Natomiast za Polską przemawiała statystyka, ponieważ ponad połowę mieszkańców Wilna stanowili Polacy.W tych warunkach zrozumiałe, że strona polska nie chciała rezygnować z miasta.

                  W pierwszych dniach stycznia 1919 roku Jadwiga miała już 19 lat, wówczas Wilno ponownie zostało zajęte przez Armię Czerwoną. Jednak już w kwietniu zostało odbite przez wojska polskie. Jadzia stojąc w tłumie wiwatujących Polaków z dumą patrzyła, jak naczelny wódz Józef Piłsudski konno wjeżdża do Wilna przez Ostrą Bramę. Wydał on wówczas odezwę do mieszkańców byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego, zapowiadając, że to społeczeństwo samo zdecyduje o swojej przyszłości. Spotkało się to jednak z protestem Litwinów i bardzo zaogniło sytuację wewnętrzną.

                  I chociaż ponownie czasy nie należały do najspokojniejszych, to nawet wówczas znalazło się miejsce na odrobinę uczucia i miłości. Jadzia miała 25 lat, kiedy poznała Feliksa, cztery lata starszego właściciela pokaźnej stadniny. Feliks nie był rosłym mężczyzną, oglądając zdjęcia mógłbym nawet powiedzieć, że był malutkim, drobnym człowieczkiem. Nie miało to większego znaczenia dla Jadzi, nie namyślała się długo z odpowiedzią na słynne pytanie - “czy zostaniesz moją żoną?”. Zgodziła się bez wahania. Ślub wzięła ubrana w białą, długą koronkową suknię, a na jej szyi zawisł medalion podarowany przez Stanisławę.

      Niedługo potem na świat przyszła pierwsza córka – Helena. Wkrótce potem reszta dzieci, w sumie siedmioro. Życie toczyło się miarowym rytmem, nie zawsze przybierało różowe barwy, jednak rodzina zawsze trzymała się razem. Gdy Helena miała 8 lat, wybuchła II wojna światowa. Po 40 dniach okupacji Wilno zostało przekazane Republice Litewskiej, później wcielone do Związku Radzieckiego aby od 1941 roku znaleźć się pod okupacją hitlerowską.

                  W mieście nastąpił wówczas straszliwy terror. Helena i jej rodzeństwo byli świadkami pogromu – prześladowaniom poddawano tysiące mieszkańców. Niestety ten horror dotknął również rodzinę Heleny. Jej babcia Stanisława, wraz z rodziną żydowską, którą ukrywała w swoim domu została wywieziona do ponarskich lasów i tam zamordowana.

      Po nieudanej akcji AK pod kryptonimem „Ostra Brama”, Wilno zostało zdobyte przez Sowietów. Po wojnie kilkaset tysięcy Polaków z Wilna, zostało przesiedlonych na teren dzisiejszej Polski.

      Jadwiga i Feliks  wraz  z dziećmi,  zmuszeni  byli   pozostawić   majątek i stadninę i w poczuciu racji, gdyż czuli się Polakami, wyruszyli na nieznane im ziemie.

      Los przywiódł ich do Lulewic. Małej wioski niedaleko Białogardu. Wiedli tutaj spokojne, wiejskie życie, połączone z ciężką pracą na gospodarstwie. Helena i jej rodzeństwo chodzili do szkoły, a popołudniami pomagali rodzicom w pracy. W pewnym momencie swojego życia, Feliks decyduje się sprzedać swoje gospodarstwo i wszyscy przeprowadzają się do miasta Białogard,

      W 1950 roku Helena miała 19 lat i właśnie wtedy poznaje Wacława. Chłopaka krzepkiego, wesołego, ale i pełnego młodzieńczego animuszu. Bardzo szybko zostają parą, ich związek przypieczętowany zostaje przysięgą małżeńską a przepiękną suknie Heleny zdobił ma się rozumieć – medalion wykonany przez Jana. Stało się to już niemal tradycją – medalion ze szmaragdowym oczkiem był świadkiem wydarzeń ważnych, pełnych emocji, uczuć i miłości.

      Gdy w 1951 na świat przyszła pierwsza córka Heleny i Wacława – Teresa, wiadomo było, kto odziedziczy medalion.

      Mam w domowym albumie piękne zdjęcie babci Teresy – ma 19 lat, pięknie się uśmiecha, a w oczy „rzuca się” ten właśnie medalion. Sam nigdy go nie widziałem. Byłem jeszcze dzieckiem, gdy babcia Teresa zmarła. Niewiele też o nim opowiadała, ponieważ dopiero po jej śmierci historia niezwykłej pamiątki wyszła na jaw. Tradycja przekazywania medalionu z pokolenia na pokolenie i używaniu go w chwilach ważnych, trochę  się zatarła. Babcia nie założyła medalionu w chwili ślubu. Po śmierci babci, medalion trafił do rąk mojej cioci Kasi, która nie wyszła za mąż – i jak się zarzeka – nigdy nie wyjdzie.Wybrała go sobie spośród wszystkich możliwych przedmiotów stanowiących pamiątkę po mamie. Ciocia opowiadała, że nie znała historii tego przedmiotu, który od dziecka ją fascynował. Dowiedziała się o wszystkim dopiero po śmierci swojej mamy, a mojej babci.

      W tej chwili medalion znajduje się tysiące kilometrów stąd - w Londynie. Wiem, że trafi on kiedyś w moje ręce. Mam nadzieje, że ani ja, ani medalion nigdy nie będziemy musieli być świadkami tragedii spowodowanych historyczną zawieruchą i będzie mi się on kojarzył tylko z pięknymi rzeczami, jak szmaragdowe iskierki radości w oczach mojej pra pra prababci Stasi.

                                                                                                   Olaf Łukaszewicz

     • Informacja Dyrektora Szkoły

     • Szanowni Państwo!

      Dyrektor Szkoły Podstawowej w Daszewie informuje, że są już dostępne wyniki rekrutacji do Małego Przedszkola, Oddziału Przedszkolnego oraz klasy I.

      W celu uzyskania informacji, czy Państwa dziecko dostało się do naszej Placówki bardzo proszę o kontakt z Sekretariatem Szkoły:

      535-981-741

     • KONKURS PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH

     •        29 kwietnia 2022 r. świętowaliśmy w naszej szkole 231 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Była to pierwsza konstytucja w Europie i druga, po amerykańskiej na świecie. Rocznica jej wprowadzenia jest w Polsce Świętem Narodowym Trzeciego Maja. Z tej okazji odbył się Szkolny Konkurs Pieśni  Patriotycznych. Podczas przesłuchań uczniowie oceniani byli w trzech kategoriach wiekowych – oddział przedszkolny, kl. I-III oraz kl. IV-VIII. Celem konkursu było m. in. popularyzacja pieśni patriotycznych i piosenek o tematyce patriotycznej oraz pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa narodowego wśród uczniów.

      Komisja w składzie: Anna Plichta, Magdalena Marunowska i Laura Morka  oceniła poziom wszystkich występów.

      Wyniki konkursu:

      I miejsce otrzymali:

      Natalia Cheba i Paula Fabiszak – oddział przedszkolny

      Maja Bielińska – kl. 1

      Michał Łepecki i Oskar Tessar – kl. 2

      Michalina Marzec – Włodarczyk – kl. 7

      II miejsce:

      Sarah Wojtkowska – kl. 3

      Roksana Wiśniewska i Magdalena Wojnarowska z kl. 7

      Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

                                                                                                                                     Urszula Borek

                                                                                                                    Agnieszka Różańska – Kasprzak

                                                                                                                                       Laura Morka

       

     • PROJEKT EDUKACYJNY W KLASIE II

     •          Klasa II   uczestniczyła   w   projekcie   pod hasłem „Wiosna – najpiękniejsza pora roku, w której przyroda budzi się do życia”. Celem projektu było: pogłębianie wiedzy na temat wiosny – pory roku, w której przyroda, świat zwierząt i roślin budzi się do życia po długotrwałej zimie; kształtowanie szacunku do przyrody; doskonalenie umiejętności jej obserwowania; wypowiadania się na poznane tematy oraz formułowania i prezentowania wniosków. Podczas zajęć zintegrowanych dzieci uczyły się o wiośnie, jej oznakach i zwiastunach. Opisywały wygląd wiosennych kwiatów. Zgłębiały wiedzę na temat ptaków, przylatujących do kraju na wiosnę    z ciepłych krajów. Poznawały ich środowisko życia, zwyczaje żywieniowe, wygląd. Zadaniem uczniów było wyszukiwanie dodatkowych informacji,  ciekawostek na temat zwiastunów wiosny. W trakcie trwania projektu uczniowie wykonywali prace plastyczne i techniczne różnymi technikami, rozwiązywali rebusy, krzyżówki, uzupełniali kartę obserwacji przyrody. Dzięki swoim działaniom uczniowie  poszerzyli swoją wiedzę o świecie przyrody, rozwinęli własną pomysłowość oraz aktywność twórczą.

                                                                                                                         Urszula Borek

     • „MISTRZ TABLICZKI MNOŻENIA I DZIELENIA"

     • 12  kwietnia  2022 r. odbył się szkolny konkurs pt. „Mistrz Tabliczki Mnożenia i Dzielenia". Konkurs składał się z trzech etapów. Pierwszy - klasowy, drugi - eliminacyjny i trzeci, który zakończył zmagania i wyłonił laureatów. Do konkursu przystąpiło 9 uczniów z klasy drugiej i trzeciej. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań matematycznych dzieci, inspirowanie do doskonalenia tabliczki mnożenia i dzielenia oraz kształtowanie umiejętności współzawodnictwa podczas zabawy. Uczniowie w wyznaczonym czasie rozwiązywali zadania sprawdzające znajomość tabliczki mnożenia i dzielenia w zakresie 50 dla uczniów klasy II oraz w zakresie 100 dla uczniów klasy III .
      Zwycięzcami konkursu zostali:
      I miejsce – Milena Siwiec, Kalina Krakowiak, Emila Chłopek, Filip Bucki, Michał Łepecki z klasy II
      I miejsce – Amelia Graczyk  z klasy III

      Serdecznie gratulujemy!

       

                                                                                                   Urszula Borek

                                                                            Agnieszka Różańska - Kasprzak

       

     • Projekt grantowy pn. Pomorze Zachodnie - Wsparcie Psychologiczno - Pedagogiczne

     • Gmina Karlino realizuje projekt grantowy pn. POMORZE ZACHODNIE – WSPARCIE PSYCHOLOGICZNO - PEDAGOGICZNE  współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Działanie 7.7 Wdrożenie programów wczesnego wykrywania wad rozwojowych i rehabilitacji dzieciz niepełnosprawnościami oraz zagrożonych niepełnosprawnością oraz przedsięwzięć związanych z walką i zapobieganiem COVID-19 Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, typ projektu 2f grantowego dla jednostek samorządu terytorialnego i ich jednostek organizacyjnych na finansowanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla uczniów – z uwagi na zwiększone zapotrzebowanie w tym zakresie wynikające z pandemii COVID-19, na postawie umowy nr WWS/30/2022 z dnia 04.03.2022 r. o powierzenie grantu.

      Beneficjentem Projektu/Grantodawcą jest Województwo Zachodniopomorskie.

       

        Celem głównym Projektu jest minimalizacja negatywnych skutków związanych z występowaniem pandemii Covid-19 poprzez doraźnie wsparcie psychologiczno-pedagogiczne.

      Zaplanowane działania mają na celu wsparcie uczniów uczęszczających do zachodniopomorskich szkół i placówek prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne z województwa zachodniopomorskiego.

       

        Wsparciem psychologiczno-pedagogicznym zostało objętych  254 uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Gminy Karlino tj.:

      - Szkoła Podstawowa im. Bohaterów 6 Pomorskiej Dywizji Piechoty w Karlinie,

      - Szkoła Podstawowa w Daszewie,

      - Szkoła Podstawowa w Karścinie,

      - Szkoła Podstawowa im. Macieja Rataja w Karwinie,

      - Zespół Szkół w Karlinie.

       

        Dzięki przyznanemu wsparciu w szkołach realizowane są następujące zajęcia dodatkowe:

      1)zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego,
      2) zajęcia rozwijające uzdolnienia,
      3) zajęcia rozwijające umiejętność uczenia się,
      4) zajęcia związane z wyborem kierunku kształcenia i zawodu,
      5) zajęcia specjalistyczne korekcyjno-kompensacyjne i logopedyczne.

      Termin realizacjigrantu: od dnia 01.10.2021 r. do dnia 24.06.2022 r.


      Wartość przyznanego grantu: 98 212,80 zł
      w tym dofinansowanie z UE: 92 811,10 zł
      Wartość wkładu własnego Gminy Karlino: 5401,70 zł

     • LEKCJA W MUZEUM ZIEMI KARLIŃSKIEJ

     • W dniu 24 marca  2022r.  uczniowie klasy  7 w ramach lekcji historii oraz członkowie  koła   historycznego    i  wolontariatu odwiedzili Muzeum Ziemi Karlińskiej w związku z nową wystawą czasową pn. Sztuka Łączy Pokolenia wer. 2.0. organizowaną z okazji Obchodów Dnia Osadnika w naszej Gminie. Uczniowie obejrzeli prace karlińskich twórców   prezentujących malarstwo, rysunek, rzeźbę w drewnie oraz metaloplastykę. W ramach  zajęć przeprowadzono  krótką lekcję dotyczącą technik malarskich.

                                                                                               Magdalena

      Marunowska

                                                                                        Urszula Borek

     • Szkolny konkurs recytatorski

     •  

      W dniu 9 marca 2022r. odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski klas 1 – 3. Do konkursu przystąpiło 8 uczniów. Uczniowie recytowali dowolne utwory poetyckie, ale wybory dzieci skupiały się w większości na poezji J. Brzechwy i J. Tuwima. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań poetyckich, uwrażliwienie na piękno poezji oraz doskonalenie umiejętności recytatorskich.

      Występy uczennic oceniło jury w składzie: pani Anna Plichta, pani Justyna Olejnik i pani Monika Taczanowska.

      Komisja konkursowa dokonała oceny recytatorów według następujących kryteriów:

      1. Dobór repertuaru odpowiedni do wieku recytatora.

      2. Sposób interpretacji tekstu.

      3. Ogólny wyraz artystyczny.

      Oto wyniki konkursu:

      I miejsce Lena Dworak

      II miejsce Kalina Krakowiak, Klaudia Plis

      III miejsce Maja Bielińska, Emilia Chłopek

      Zdobywczynie I, II, III miejsca otrzymały nagrody rzeczowe oraz dyplomy.

      Lena, Kalina i Klaudia zostały zakwalifikowane do dalszego etapu, który odbędzie się w Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie.

      Pozostali uczestnicy konkursu: Milena Siwiec, Flip Bucki, Michał Łepecki, Jan Cheba, Amelia Graczyk oraz Pola Dybalska – otrzymali dyplomy za udział w konkursie.

      Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział i zachęcamy do spotkań z poezją nie tylko podczas konkursów recytatorskich.

      Urszula Borek

      Agnieszka Różańska - Kasprzak

     • RYCERSKI DZIEŃ KOBIET W KLASACH I - III

     • 8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet – na stałe wpisał się do szkolnego kalendarza. Ten dzień społeczność szkolna kl. I – III obchodziła w nietypowy sposób, zorganizowano bowiem Dzień Rycerski dla Kobiet. Chłopcy z klasy II przebrali się za rycerzy.

      Przedstawienie rozpoczęło się od życzeń dla wszystkich kobiet - tych małych i dużych. Następnie rozpoczęła się zabawa przy muzyce „Rycerze i królewny” – wspólny taniec chłopca z dziewczynką. Kolejne zadanie do wykonania „Co pasuje do królewny, a co do rycerza” - dzieci podzielone na dwie grupy miały za zadanie posegregować obrazki. Był też konkurs dla księżniczek „Oddziel monety od korali”, którego zadaniem było jak najszybsze oddzielenie od siebie elementów.

      Przerywnikiem programu było czytanie baśni o księżniczce Arabeli i rycerzu Janie Odważnym.

      Zabawa „Dopasuj bucik do księżniczki” była wyzwaniem dla chłopców w poszukiwaniu i dopasowaniu pantofla dla odpowiedniej dziewczynki – księżniczki. W następnym zadaniu rycerze godnie pokonali przygotowany dla nich tor przeszkód. W kolejnej odsłonie programu nastąpiło „Pasowanie chłopców na rycerza naszej grupy” oraz ozdabianie sukni księżniczki i stroju rycerza. Niektóre zadania wywoływały wiele emocji, zarówno wśród uczestników, jak i publiczności.

      Na zakończenie rycerze z klasy II zaśpiewali piosenkę „Ballada o trzech słowach”.

      Chłopcy zachowali się jak prawdziwi rycerze. Swoim wychowawczyniom, nauczycielkom i koleżankom wręczyli kwiaty oraz obdarowali drobnymi upominkami.

      Urszula Borek

      Agnieszka Różańska - Kasprzak

     • Stypendium Horyzonty

     • Szanowni Państwo,

      do 31 marca trwa rekrutacja do Programu Stypendialnego Horyzonty Edukacyjnej Fundacji im. Romana Czerneckiego (Fundacji EFC) realizowanego w partnerstwie z Fundacją Rodziny Staraków. To kompleksowe wsparcie dla uczniów i uczennic, którzy chcą uczyć się w najlepszych szkołach średnich w całej Polsce, przyznawane przez Fundację EFC już od 12 lat. Zwracamy się do Państwa z prośbą o pomoc w dotarciu do tych najbardziej potrzebujących stypendium – młodych ludzi z aspiracjami i energią do działania.

      Program Horyzonty kierujemy do ósmoklasistów, którzy pochodzą z małych miejscowości, a chcieliby dalej uczyć się i rozwijać w wymarzonym liceum lub technikum w dużym mieście. Stypendium otrzymują na cały okres nauki w szkole średniej. Do tej pory nasz program objął już blisko 900 uczniów szkół ponadpodstawowych. Takie osoby z pewnością są także beneficjentami i beneficjentkami oferty Państwa instytucji.

      Żeby ubiegać się o stypendium Horyzonty, kandydat lub kandydatka musi:

      - pochodzić z miejscowości do 30 000 mieszkańców,

      - planować naukę w jednej ze szkół średnich współpracujących z Fundacją EFC,

      - średni miesięczny dochód w rodzinie nie może przekraczać 1550 zł netto na osobę.

      Uważność na potrzeby młodzieży jest dziś ważniejsza, niż kiedykolwiek – dlatego poza finansowaniem edukacji i życia w nowym miejscu, stypendium oferuje także wspólne działania społeczne, bezpieczną, twórczą przestrzeń do rozwoju i realizowania pasji, opiekę doświadczonej i zaangażowanej kadry, wsparcie psychologiczne, letnie i zimowe wyjazdy, warsztaty... to wszystko stypendyści i stypendystki, absolwenci i absolwentki programu oraz zespół fundacji realizują razem, wspierając się wzajemnie.

      Szczegółowe informacje na temat stypendium znajdują się na https://efc.edu.pl/programy/horyzonty

      Wiele dróg, jedno stypendium – pod takim hasłem prowadzimy tegoroczną rekrutację – która trwa od 15 lutego do 31 marca – i z taką dewizą poszukujemy różnych dróg docierania do tych, którzy najbardziej stypendium potrzebują. Dlatego będziemy niezmiernie wdzięczni za opublikowanie informacji o programie na stronie internetowej Państwa placówki oraz przekazanie materiałów Państwa pracownikom i pracowniczkom – to oni oraz Państwo wiecie najlepiej, które rodziny wymagają dodatkowego wsparcia. Z taką pomocą będziemy mieć większe szanse na dotarcie do środowiska szkolnego, rodziców oraz przyszłych stypendystów i stypendystek, dając dzieciom możliwość realizacji aspiracji i zdobycia rzetelnej edukacji.

      Do wiadomości dołączamy informację prasową oraz materiały graficzne do wykorzystania w publikacji lub wysyłce.

      Pozdrawiam serdecznie i w razie pytań pozostaję do dyspozycji,

      Anna Mazek,

      koordynatorka programu Horyzonty

     • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

     • 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Został on ustanowiony przez Sejm RP w 2011 r., aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

      Ponieważ żyli prawem wilka, historia o nich głucho milczy - tak pisał o „Żołnierzach Wyklętych" Zbigniew Herbert. Słowami wielkiego poety członkowie koła historycznego naszej szkoły przypomnieli genezę ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych". Dokumentalne zdjęcia ukazane w multimedialnej prezentacji, pieśni patriotyczne, wiersze oraz prace plastyczne przywołały tragiczny los wielu Niezłomnych.

      1 marca wspominamy sylwetki bojowników powojennej drugiej konspiracji. Święto to przypomina nam jeden z trudniejszych momentów historii Polski, kiedy wielu Żołnierzy Niezłomnych - niewątpliwych bohaterów, takich jak Witold Pilecki, Emil Fieldorf, czy Danuta Siedzikówna podjęło walką o niezależność od władz komunistycznych.

      Tę ciekawą lekcję historii zakończył pokaz filmu, opowiadający o losach wybranych bohaterów.

       

      Urszula Borek

     • Rodzicu ósmoklasisty i siódmoklasisty!!!

     • Czy wiesz jak pomóc własnemu dziecku w wyborze najlepszej szkoły i zawodu? Szukasz informacji, wiedzy?

       

      Jeżeli tak, Zapraszamy już 23 lutego 2022 r., o godzinie 16:00 na specjalnie przygotowany dla Ciebie

       90- minutowy webinar pt. „Wspieraj rozsądnie❗️ Czyli jak towarzyszyć dziecku w jego drodze edukacyjno-zawodowej”.

      ➡️ Weź w nim udział, a dowiesz się:

      • jak odkrywać możliwości własnego dziecka oraz poznasz wynikające z tego korzyści,
      • jak wspomóc dziecko w trafnym wyborze przyszłej szkoły i wzmocnić poczucie jego wartości,
      • jakie są typy szkół i możliwości kontynuowania nauki po każdym z nich,
      • co warto wiedzieć o zawodach i gdzie szukać informacji o nich,
      • jakie są najnowsze trendy na rynku pracy, branże i zawody przyszłości.

      Wspólnie sprawimy, aby wybór Twojego dziecka był satysfakcjonujący i adekwatny do jego możliwości.

      Zainteresowany/a❓

      Nie zwlekaj, zapisz się już dziś, bo liczba „łączy” jest ograniczona…

       

      Kliknij poniższy link 👇 👇 👇 , aby zapisać się na spotkanie:

      https://forms.gle/977fvBPmqixRi1Wz5

       

      Czekamy na Ciebie❗️ Do zobaczenia na webinarze❗️

     • Akcja pt. "Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci"

     • W tym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do Akcji ,,Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci” . Akcja ma na celu podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży oraz prawidłowego gospodarowania odpadami. 

      Termin Akcji: 18.01.2022r - 26.01.2022r. W zamian za przyniesiony, zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny, szkoła otrzyma bony wymienne na nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego lub materiałów biurowych.Do akcji mogą przyłączyć się również firmy i instytucje. 

      DRODZY RODZICE! Oddając niepotrzebny sprzęt wspieracie szkołę.

      Zbieramy:

      • komputery,

      • drukarki,

      • telefony ,

      • monitory,

      • sprzęt RTV,

      • sprzęt AGD,

      • baterie, itp.

      Koordynator akcji: Michał Kuzmierski