• Szkolny konkurs recytatorski

     •  

      W dniu 9 marca 2022r. odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski klas 1 – 3. Do konkursu przystąpiło 8 uczniów. Uczniowie recytowali dowolne utwory poetyckie, ale wybory dzieci skupiały się w większości na poezji J. Brzechwy i J. Tuwima. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań poetyckich, uwrażliwienie na piękno poezji oraz doskonalenie umiejętności recytatorskich.

      Występy uczennic oceniło jury w składzie: pani Anna Plichta, pani Justyna Olejnik i pani Monika Taczanowska.

      Komisja konkursowa dokonała oceny recytatorów według następujących kryteriów:

      1. Dobór repertuaru odpowiedni do wieku recytatora.

      2. Sposób interpretacji tekstu.

      3. Ogólny wyraz artystyczny.

      Oto wyniki konkursu:

      I miejsce Lena Dworak

      II miejsce Kalina Krakowiak, Klaudia Plis

      III miejsce Maja Bielińska, Emilia Chłopek

      Zdobywczynie I, II, III miejsca otrzymały nagrody rzeczowe oraz dyplomy.

      Lena, Kalina i Klaudia zostały zakwalifikowane do dalszego etapu, który odbędzie się w Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie.

      Pozostali uczestnicy konkursu: Milena Siwiec, Flip Bucki, Michał Łepecki, Jan Cheba, Amelia Graczyk oraz Pola Dybalska – otrzymali dyplomy za udział w konkursie.

      Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział i zachęcamy do spotkań z poezją nie tylko podczas konkursów recytatorskich.

      Urszula Borek

      Agnieszka Różańska - Kasprzak

     • RYCERSKI DZIEŃ KOBIET W KLASACH I - III

     • 8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet – na stałe wpisał się do szkolnego kalendarza. Ten dzień społeczność szkolna kl. I – III obchodziła w nietypowy sposób, zorganizowano bowiem Dzień Rycerski dla Kobiet. Chłopcy z klasy II przebrali się za rycerzy.

      Przedstawienie rozpoczęło się od życzeń dla wszystkich kobiet - tych małych i dużych. Następnie rozpoczęła się zabawa przy muzyce „Rycerze i królewny” – wspólny taniec chłopca z dziewczynką. Kolejne zadanie do wykonania „Co pasuje do królewny, a co do rycerza” - dzieci podzielone na dwie grupy miały za zadanie posegregować obrazki. Był też konkurs dla księżniczek „Oddziel monety od korali”, którego zadaniem było jak najszybsze oddzielenie od siebie elementów.

      Przerywnikiem programu było czytanie baśni o księżniczce Arabeli i rycerzu Janie Odważnym.

      Zabawa „Dopasuj bucik do księżniczki” była wyzwaniem dla chłopców w poszukiwaniu i dopasowaniu pantofla dla odpowiedniej dziewczynki – księżniczki. W następnym zadaniu rycerze godnie pokonali przygotowany dla nich tor przeszkód. W kolejnej odsłonie programu nastąpiło „Pasowanie chłopców na rycerza naszej grupy” oraz ozdabianie sukni księżniczki i stroju rycerza. Niektóre zadania wywoływały wiele emocji, zarówno wśród uczestników, jak i publiczności.

      Na zakończenie rycerze z klasy II zaśpiewali piosenkę „Ballada o trzech słowach”.

      Chłopcy zachowali się jak prawdziwi rycerze. Swoim wychowawczyniom, nauczycielkom i koleżankom wręczyli kwiaty oraz obdarowali drobnymi upominkami.

      Urszula Borek

      Agnieszka Różańska - Kasprzak

     • Stypendium Horyzonty

     • Szanowni Państwo,

      do 31 marca trwa rekrutacja do Programu Stypendialnego Horyzonty Edukacyjnej Fundacji im. Romana Czerneckiego (Fundacji EFC) realizowanego w partnerstwie z Fundacją Rodziny Staraków. To kompleksowe wsparcie dla uczniów i uczennic, którzy chcą uczyć się w najlepszych szkołach średnich w całej Polsce, przyznawane przez Fundację EFC już od 12 lat. Zwracamy się do Państwa z prośbą o pomoc w dotarciu do tych najbardziej potrzebujących stypendium – młodych ludzi z aspiracjami i energią do działania.

      Program Horyzonty kierujemy do ósmoklasistów, którzy pochodzą z małych miejscowości, a chcieliby dalej uczyć się i rozwijać w wymarzonym liceum lub technikum w dużym mieście. Stypendium otrzymują na cały okres nauki w szkole średniej. Do tej pory nasz program objął już blisko 900 uczniów szkół ponadpodstawowych. Takie osoby z pewnością są także beneficjentami i beneficjentkami oferty Państwa instytucji.

      Żeby ubiegać się o stypendium Horyzonty, kandydat lub kandydatka musi:

      - pochodzić z miejscowości do 30 000 mieszkańców,

      - planować naukę w jednej ze szkół średnich współpracujących z Fundacją EFC,

      - średni miesięczny dochód w rodzinie nie może przekraczać 1550 zł netto na osobę.

      Uważność na potrzeby młodzieży jest dziś ważniejsza, niż kiedykolwiek – dlatego poza finansowaniem edukacji i życia w nowym miejscu, stypendium oferuje także wspólne działania społeczne, bezpieczną, twórczą przestrzeń do rozwoju i realizowania pasji, opiekę doświadczonej i zaangażowanej kadry, wsparcie psychologiczne, letnie i zimowe wyjazdy, warsztaty... to wszystko stypendyści i stypendystki, absolwenci i absolwentki programu oraz zespół fundacji realizują razem, wspierając się wzajemnie.

      Szczegółowe informacje na temat stypendium znajdują się na https://efc.edu.pl/programy/horyzonty

      Wiele dróg, jedno stypendium – pod takim hasłem prowadzimy tegoroczną rekrutację – która trwa od 15 lutego do 31 marca – i z taką dewizą poszukujemy różnych dróg docierania do tych, którzy najbardziej stypendium potrzebują. Dlatego będziemy niezmiernie wdzięczni za opublikowanie informacji o programie na stronie internetowej Państwa placówki oraz przekazanie materiałów Państwa pracownikom i pracowniczkom – to oni oraz Państwo wiecie najlepiej, które rodziny wymagają dodatkowego wsparcia. Z taką pomocą będziemy mieć większe szanse na dotarcie do środowiska szkolnego, rodziców oraz przyszłych stypendystów i stypendystek, dając dzieciom możliwość realizacji aspiracji i zdobycia rzetelnej edukacji.

      Do wiadomości dołączamy informację prasową oraz materiały graficzne do wykorzystania w publikacji lub wysyłce.

      Pozdrawiam serdecznie i w razie pytań pozostaję do dyspozycji,

      Anna Mazek,

      koordynatorka programu Horyzonty

     • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

     • 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Został on ustanowiony przez Sejm RP w 2011 r., aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

      Ponieważ żyli prawem wilka, historia o nich głucho milczy - tak pisał o „Żołnierzach Wyklętych" Zbigniew Herbert. Słowami wielkiego poety członkowie koła historycznego naszej szkoły przypomnieli genezę ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych". Dokumentalne zdjęcia ukazane w multimedialnej prezentacji, pieśni patriotyczne, wiersze oraz prace plastyczne przywołały tragiczny los wielu Niezłomnych.

      1 marca wspominamy sylwetki bojowników powojennej drugiej konspiracji. Święto to przypomina nam jeden z trudniejszych momentów historii Polski, kiedy wielu Żołnierzy Niezłomnych - niewątpliwych bohaterów, takich jak Witold Pilecki, Emil Fieldorf, czy Danuta Siedzikówna podjęło walką o niezależność od władz komunistycznych.

      Tę ciekawą lekcję historii zakończył pokaz filmu, opowiadający o losach wybranych bohaterów.

       

      Urszula Borek

     • Rodzicu ósmoklasisty i siódmoklasisty!!!

     • Czy wiesz jak pomóc własnemu dziecku w wyborze najlepszej szkoły i zawodu? Szukasz informacji, wiedzy?

       

      Jeżeli tak, Zapraszamy już 23 lutego 2022 r., o godzinie 16:00 na specjalnie przygotowany dla Ciebie

       90- minutowy webinar pt. „Wspieraj rozsądnie❗️ Czyli jak towarzyszyć dziecku w jego drodze edukacyjno-zawodowej”.

      ➡️ Weź w nim udział, a dowiesz się:

      • jak odkrywać możliwości własnego dziecka oraz poznasz wynikające z tego korzyści,
      • jak wspomóc dziecko w trafnym wyborze przyszłej szkoły i wzmocnić poczucie jego wartości,
      • jakie są typy szkół i możliwości kontynuowania nauki po każdym z nich,
      • co warto wiedzieć o zawodach i gdzie szukać informacji o nich,
      • jakie są najnowsze trendy na rynku pracy, branże i zawody przyszłości.

      Wspólnie sprawimy, aby wybór Twojego dziecka był satysfakcjonujący i adekwatny do jego możliwości.

      Zainteresowany/a❓

      Nie zwlekaj, zapisz się już dziś, bo liczba „łączy” jest ograniczona…

       

      Kliknij poniższy link 👇 👇 👇 , aby zapisać się na spotkanie:

      https://forms.gle/977fvBPmqixRi1Wz5

       

      Czekamy na Ciebie❗️ Do zobaczenia na webinarze❗️

     • Akcja pt. "Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci"

     • W tym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do Akcji ,,Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci” . Akcja ma na celu podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży oraz prawidłowego gospodarowania odpadami. 

      Termin Akcji: 18.01.2022r - 26.01.2022r. W zamian za przyniesiony, zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny, szkoła otrzyma bony wymienne na nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego lub materiałów biurowych.Do akcji mogą przyłączyć się również firmy i instytucje. 

      DRODZY RODZICE! Oddając niepotrzebny sprzęt wspieracie szkołę.

      Zbieramy:

      • komputery,

      • drukarki,

      • telefony ,

      • monitory,

      • sprzęt RTV,

      • sprzęt AGD,

      • baterie, itp.

      Koordynator akcji: Michał Kuzmierski

     • Akcje zorganizowane w naszej szkole

     • W okresie przedświątecznym w szkole zostały zorganizowane dwie akcje tj. „I TY MOŻESZ ZOSTAĆ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM”, „PODZIEL SIĘ POSIŁKIEM NA GWIAZDKĘ”.

      Akcje te miały na celu zbiórkę żywności dla osób z naszej okolicy, którym wiedzie się gorzej, są ubożsi, chorzy lub starsi.

      Zebrano mnóstwo produktów żywnościowych. Dostarczono również wiele wigilijnych potraw.

      Ze wszystkich przekazanych produktów przygotowano 11 paczek świątecznych, które zostały przekazane najbardziej potrzebującym.

      Z całego serca dziękujemy wszystkim osobom, które wsparły naszą inicjatywę.

     • Zdrowych i Wesołych Świąt Bożego Narodzenia!

     • Życzymy zadowolenia i satysfakcji z podejmowanych wyzwań.

      Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru przyniesie spokój, wytchnienie i radość.

      Każda chwila świąt Bożego Narodzenia niech żyje własnym pięknem, a Nowy Rok obdaruje zdrowiem, pomyślnością i szczęściem.

      Najpiękniejszych świąt Bożego Narodzenia!

      A Nowy Rok niech przyniesie piękny uśmiech każdego dnia.

      Dyrekcja Szkoły oraz Grono Pedagogiczne

     • Zapal światło wolności

     •  W poniedziałek, 13 grudnia o godz. 19:30 w oknach domów, urzędów i instytucji publicznych rozbłysną świece na znak pamięci o ofiarach stanu wojennego i osobach prześladowanych przez reżim komunistyczny. Akcja nawiązuje do gestu, jakim na początku lat 80. Polacy, a także inni mieszkańcy wolnego świata wyrażali sprzeciw wobec brutalnej polityki władz PRL. W ramach inicjatywy można zapalić także wirtualne światło wolności na stronie IPN https://swiatlowolnosci.ipn.gov.pl/.

      Serdecznie zachęcamy Państwa placówki do włączenia się w tę ważną i niezwykle symboliczną inicjatywę. Apel o zapalenie świec pamięci w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego skierował do wszystkich Polaków prezydent Andrzej Duda https://www.youtube.com/watch?v=qk7oaQp7kBg.  

      Informujemy również, że z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego Instytut Pamięci Narodowej przygotował specjalne materiały dydaktyczne, w tym scenariusz zajęć lekcyjnych „Dzieci stanu wojennego”, skierowane do uczniów klas VIII szkoły podstawowej. Materiały znajdą Państwo na naszej stronie internetowej https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/zapal-swiatlo-wolnosci--40-rocznica-wybuchu-stanu-wojennego. W komunikacie opublikowane zostały dodatkowe informacje o innych inicjatywach rocznicowych.

      Zachęcam do włączenia się w obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. 

      Z wyrazami szacunku

      Anna OstrowskaRzecznik Prasowy Ministerstwo Edukacji i Nauki

     • Wycieczka do Malborka :)

     • 3 grudnia uczniowie klas 4-8 pojechali na jednodniową wycieczkę do Malborka, gdzie z przewodnikiem zwiedzili słynne Muzeum Zamkowe. W programie wycieczki znajdowała się również przepiękna Bazylika Katedralna w Pelplinie. Wycieczka ta została zorganizowana, dzięki dofinansowaniu rządowemu z programu "Poznaj Polskę".

     • „I TY MOŻESZ ZOSTAĆ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM!”

     • Nadchodzące Święta Bożego Narodzenia wyzwalają w nas uczucia solidarności i empatii. Chętnie otwieramy serca na innych. Zabiegając o to, by święta były obfite, nie zapominajmy o ludziach, którym wiedzie się gorzej, są ubożsi, chorzy lub starsi. Dlatego też, uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu, proszą uczniów, rodziców oraz nauczycieli, by przystąpili do charytatywnej akcji „Świątecznej zbiórki żywności”.

      Zbiórka będzie trwała od 29 listopada do 12 grudnia 2021r.

      MIEJSCE ZBIÓRKI: „WIATROŁAP” (PRZY GŁÓWNYM WEJŚCIU)

      REKOMENDOWANE PRODUKTY: MĄKA, CUKIER, OLEJ, MAKARON, RYŻ, PŁATKI ŚNIADANIOWE, KASZA, KONSERWY, SŁODYCZE (PRODUKTY O DŁUGIM TERMINIE PRZYDATNOŚCI DO SPOŻYCIA), A TAKŻE ŚRODKI CZYSTOŚCI.

      Dzięki ofiarności uczniów, rodziców, nauczycieli, chcemy zebrać dla potrzebujących wiele produktów, które pozwolą potrzebującym urządzić Święta Bożego Narodzenia.

      Wszystkim osobom, które włączą się w akcję, składamy serdeczne podziękowania.

     • "PEŁNA MISKA DLA SCHRONISKA”

     • Uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu zachęcają wszystkich do włączenia się w zbiórkę karmy, poduszek, zabawek dla psów z białogardzkiego schroniska "Animals".

      Zbiórka trwa do 17 grudnia 2021r.

      POMÓŻMY IM!

     • Informacja

     • W związku ze zmianą wytycznych w zakresie kwalifikowalności oświadczeń złożonych w ramach Konkursu Grantowego Cyfrowa Gmina – Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym – „Granty PPGR”, informuję o konieczności uzupełnienia złożonych oświadczeń. Zgodnie z wytycznymi złożone oświadczenia, należy potwierdzić odpowiednimi dokumentami.

      Osoby zainteresowane, proszę o uzupełnienie oświadczeń o dokumenty poświadczające:

      1. fakt zatrudnienia członka rodziny (krewnego w linii prostej tj. rodzica, dziadków, pradziadków/ opiekunów prawnych) w gminie objętej PPGR (weryfikacja poprzez np. kserokopie umów o pracę, świadectw pracy, książeczek/legitymacji ubezpieczeniowych z pieczątkami zakładu pracy, zaświadczenie z ZUS, KOWR itp.),

      2. potwierdzenie pokrewieństwa ucznia z osobą wskazaną w oświadczeniu jako krewnego w linii prostej członka rodziny o którym mowa w pkt 1. (weryfikacja poprzez odpisy aktów stanu cywilnego).


      W związku z powyższym proszę o uzupełnienie dokumentacji wraz z pismem przewodnim (w którym wymienione zostaną wszystkie przedkładane załączniki, oraz dane osoby, która złożyła oświadczenie tj. imię i nazwisko oraz numer telefonu) do: Zakładu Oświaty w Karlinie ul. Szymanowskiego 17 w Karlinie do dnia 7.12.2021r.

      Dodatkowo informuję, iż zgodnie z interpretacją otrzymaną z Instytucji Finansującej, dzieci chodzące do klas "0" szkół podstawowych mogą wziąć udział w konkursie, natomiast dzieci chodzące do klas "0" w przedszkolach nie kwalifikują się do brania udziału w konkursie.

      Program obejmuje uczniów objętych obowiązkiem szkolnym - od klasy "0" szkoły podstawowej do uczniów ostatniej klasy szkoły średniej. Uczniowie szkół wyższych nie kwalifikują się do wzięcia udziału w konkursie.

      UWAGA! Niedostarczenie dokumentów będzie skutkowało odrzuceniem wniosku o udzielenie wsparcia.

      Wazna_informacja.pdf