• 11 LISTOPADA ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

     • Narodowe Święto Niepodległości w naszej szkole uczczono podczas uroczystego apelu, który odbył się w środę 10 listopada 2021roku. To już 103 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie naszej szkoły, nauczyciele oraz pracownicy szkoły w tym dniu nosili przypięte biało-czerwone kotyliony. Podkreśliło to jeszcze bardziej podniosłą symbolikę tego dnia i radość świętowania. Na zajęciach plastycznych i kole historycznym uczniowie przygotowywali prace plastyczne, którymi ozdobiono salę gimnastyczną.

      Centralnym punktem obchodów święta niepodległości w naszej szkole była akademia. Rozpoczęła się ona wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Tym samym uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do akcji organizowanej przez MEN „Szkoła do Hymnu”. Uczniowie koła historycznego zaprezentowali program artystyczny ‘’Barwy mojej Ojczyzny” przypominający ważne wydarzenia historyczne – od utraty wolności przez Polskę w wyniku rozbiorów – po jej odzyskanie 11 listopada 1918r. Przeprowadzili oni niecodzienną lekcję historii, ucząc młodsze dzieci zrozumienia takich słów jak Polska i niepodległość.

      Ta niecodzienna lekcja patriotyzmu pomogła docenić odwagę i poświęcenie naszych przodków w walce o niepodległość oraz przypomniała uczniom, że pielęgnowanie naszych tradycji to także patriotyzm.

       

      Opiekun koła historycznego

      Urszula Borek

     • Warsztaty "Turystyczna szkoła"

     • W dniu 26 października 2021r. uczniowie klas I – VI uczestniczyli w wirtualnych lekcjach z atrakcjami i regionami turystycznymi. Warsztaty zorganizowane przez Grupę Edukacyjną Antea dotyczyły „Turystycznej Szkoły”, czyli projektu edukacyjnego z turystyką w tle wspieranego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Uczniowie bawili się doskonale. Mogli min. porozmawiać i pograć w kalambury z robotem, przenieść się do rzeczywistości wirtualnej, rozwiązywać quizy podróżnicze lub pojeździć na rowerze w googlach wirtualnych.

      Mamy nadzieję, że po wirtualnym zwiedzaniu uczniowie jeszcze chętniej będą chcieli odwiedzać atrakcyjne miejsca w Polsce indywidualnie, jak i w ramach wycieczek szkolnych.

       

      Urszula Borek

     • "PAMIĘTAMY"

     • 26 października uczniowie klas od I do VI wraz z opiekunem Wolontariatu Szkolnego oraz pod opieką wychowawców klas odwiedzili cmentarz w Karlinie. Celem naszego wyjazdu było uczczenie pamięci zmarłych. Uczniowie zapalili znicze przed pomnikiem upamiętniającym bohaterów poległych w latach okupacji. W ciszy i zadumie mogli posłuchać opowieści na temat przeszłości naszej ojczyzny oraz historii cmentarza w Karlinie.

      Istotne jest, abyśmy przypominali młodemu pokoleniu, jak ważna jest pamięć i szacunek do naszej historii. Polskie cmentarze, przydrożne krzyże i pamiątkowe tablice są cennym źródłem historycznym do poznania naszych dziejów ojczystych.

       

      Koło wolontariatu i wychowawcy klas

     • Przerwa na czytanie

     • Dnia 29.10.2021r. Szkoła Podstawowa w Daszewie brała udział w ogólnopolskiej akcji ''Czytanie na przerwie'' . Wszyscy uczniowie klas I-VIII czytali fragmenty ''Małego Księcia '' baśni H.CH. Andersena. 

     • PASOWANIE NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

     • Pasowanie na Czytelnika Biblioteki Szkolnej to wyjątkowe wydarzenie w życiu każdego pierwszoklasisty. W tym dniu następuje oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki. Głównym celem uroczystości jest zachęcenie dzieci do jej odwiedzania i rozwijania umiejętności czytania.

      Pasowanie na Czytelnika miało miejsce 29 października. Tego dnia uczniowie zapoznali się z regulaminem, dowiedzieli się, jak należy dbać o książki i czego nie wolno robić czytając je. Po wykazaniu się znajomością bajek, złożeniu przysięgi, nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika.

      W naszej szkole pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki na stałe wpisało się do kalendarza uroczystości szkolnych.

       

      Magdalena Marunowska

     • Dzień Dyni… czyli wesołe zabawy przedszkolaków w Daszewie

     • W piątek 29 października przedszkolaki z oddziału przedszkolnego i Małego Przedszkola obchodziły Dzień Dyni. Tego dnia dzieci ubrane były na pomarańczowo i przebrane w dyniowe stroje.  Dzień wypełniony  był  licznymi zabawami, konkursami dyniowymi.

      Wśród przedszkolaków ogłoszony został konkurs pt. „Dynia Królową Jesiennych Warzyw”, który cieszył się dużym zainteresowaniem. Wszystkie prace były wykonane z dużą starannością, dlatego też uczestnicy otrzymali dyplomy i upominki.

       

      Magdalena Marunowska

      Małgorzata Myk

     • Informacja dla rodziców

     • W związku ze wzrostem zachorowań na Covid-19 oraz zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia prosimy opiekunów o niewchodzenie na teren szkoły. W razie potrzeby należy umówić się telefonicznie z nauczycielem. Podczas pobytu na terenie szkoły rodzic musi na twarzy mieć maseczkę.

     • Samorząd szkolny naszej szkoły zaprasza wszystkich uczniów do udziału w konkursie fotograficznym, pt. „Nieodkryte zakątki mojego regionu”.

     • Zadaniem Uczestników jest wykonanie maks. 2 zdjęć przedstawiających nieodkryty, ciekawy zakątek swojego regionu. Może to być zabytek, pejzaż, wieś, miasto, bądź inne warte zobaczenia miejsce.

      Najpiękniejsze fotografie wezmą udział w fotograficznym konkursie Kuratorium Oświaty w Szczecinie.

      • Zdjęcia muszą być wykonane samodzielnie. Muszą być pracą autorską.
      • Zdjęcia nie mogą być wcześniej publikowane ani zgłaszane w innych konkursach.
      •  Zabronione jest stosowanie fotomontaży polegających na łączeniu elementów fotografii pochodzących z różnych plików. Zabronione jest zwiększanie oryginalnej rozdzielczości zdjęcia.

      Proszę o przesyłanie zdjęć do 22 listopada wraz z imieniem i nazwiskiem oraz informacją, co przedstawia zdjęcie.

      Uczniowie klas I- III przesyłają swoje fotografie do Pani Agnieszki – Różańskiej Kasprzak na adres: a.rozanska-kasprzak@sp-daszewo.pl

      Uczniowie klas IV – VIII przesyłają swoje fotografie do Pani Laury Morki na adres: l.morka@sp-daszewo.pl

     • "JESTEŚMY JUŻ STARSZAKAMI"”- PASOWANIE NA STARSZAKA

     • We wtorek, 20 października 2021 roku odbyła się bardzo ważna uroczystość – Pasowanie na Starszaka. Dzieci z zerówki przygotowywały się do tej uroczystości od początku roku szkolnego. Uczyły się dzielnie wierszy, piosenek i wytrwale ćwiczyły podczas prób układy taneczne. Tego dnia panowała świąteczna atmosfera. Dzieci ubrane w stroje galowe, dekoracja w sali gimnastycznej, przygotowany sprzęt nagłaśniający – to wszystko po to, aby w tym trudnym czasie ślubowanie przedszkolaków wypadło jak najbardziej uroczyście. Dzieci przedstawiły program artystyczny, w którym wzorowo zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne oraz taneczne. Publiczność składająca się z Rodziców, Bliskich Dzieci, Pani Dyrektor bacznie obserwowała występy małych artystów. Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania oraz Pasowanie na Starszaka, którego dokonała Dyrektor Szkoły Pani Anna Plichta. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów oraz podarunków od Rodziców i Pani Dyrektor. Tradycyjnie po uroczystości wszyscy uczestnicy udali się na poczęstunek. Te ważne chwile pozostaną na długo w pamięci małych Bohaterów dzisiejszej uroczystości.

      Małgorzata Myk

     • „GŁOŚNE CZYTANIE W KLASIE I W DOMU”

     • W związku z wprowadzonym w klasie II programem „Głośne czytanie w klasie i w domu” zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły do czytania książek i częstszego odwiedzania biblioteki szkolnej. Uczniowie klasy II otrzymali specjalne karty, w których rodzic potwierdza czytanie wybranej książki przez swoje dziecko. Apelujemy również do rodziców bądź innych członków rodzin, aby codziennie czytali swoim dzieciom na głos książkę co najmniej przez 10 minut.

      Głośne czytanie rozwija wyobraźnię i bogaci słownictwo, uczy poprawnie formułować i wyrażać swoje myśli oraz pobudza fantazję.

       

      Magdalena Marunowska

      Urszula Borek

     • Program „Poznaj Polskę” - wycieczka do Trzęsacza i Międzyzdrojów

     • 15 października 2021r. uczniowie klas młodszych i starszych wraz z opiekunami wyjechali na wycieczkę do Trzęsacza i Międzyzdrojów w ramach programu „Poznaj Polskę”.

      Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną, wycieczka była bardzo wyczekiwana przez dzieci. Dla niektórych uczniów, był to pierwszy szkolny wyjazd w gronie rówieśników. Dostarczył on wielu pozytywnych wrażeń, pomimo, iż pogoda nas nie rozpieszczała i przypomniała o jesiennym chłodzie.

      Początek wycieczki rozpoczęliśmy od Latarni Morskiej w Niechorzu. Następnym elementem było zwiedzanie Multimedialnego Muzeum w Trzęsaczu, spacer na klif z przewodnikiem, który opowiadał o legendach związanych z Trzęsaczem. Ważnym miejscem w Trzęsaczu, które zwiedziliśmy jest oczywiście ostatnia ściana Kościoła z XII wieku, który w wyniku procesu abrazji runął do morza. Zwiedziliśmy także nowszy, ale również zabytkowy Kościół, w którym znajduje się między innymi ołtarz z 1673 roku pochodzący z ruin Kościoła. To prawdziwa lekcja historii. Na koniec pobytu w Trzęsaczu zakupiliśmy pamiątki i odwiedziliśmy pizzerię.

      Po zwiedzaniu Trzęsacza udaliśmy się do Oceanarium w Międzyzdrojach, by zobaczyć ryby z najdalszych zakątków świata oraz przeczytać ciekawostki na temat ich życia. W Międzyzdrojach spacerowaliśmy również po deptaku, gdzie można było dokonać zakupu wybranych pamiątek. Na koniec wycieczki poszliśmy na obiad do restauracji.

      Trochę zmęczeni, ale bardzo radośni i zadowoleni wróciliśmy do Daszewa z nadzieją na kolejne wspólne wyjazdy.

      Urszula Borek

     • Uwaga: W związku ze zmianą zapisów w dokumentacji konkursowej zmianie uległy wnioski wraz załącznikami. Granty PPGR - Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym

     • Centrum Projektów Polska Cyfrowa rozpoczęło nabór wniosków o granty na zakup sprzętu komputerowego dla dzieci z rodzin byłych pracowników PGR.

      Celem projektu jest wsparcie rodzin popegeerowskich z dziećmi w zakresie dostępu  do sprzętu komputerowego oraz dostępu do Internetu.

      O dofinansowanie będzie się ubiegać Gmina Karlino na podstawie oświadczeń złożonych przez rodziców uczniów lub pełnoletnich uczniów.

      Dofinansowanie będzie można otrzymać na:

      • ​​sprzęt komputerowy z urządzeniami peryferyjnymi i akcesoriami oraz niezbędnym oprogramowaniem, umożliwiających pracę zdalną, w tym niezbędne akcesoria i oprogramowanie dla osób z niepełnosprawnościami (w przypadku zakupu komputera powyżej 3,5 tys. zł oraz tabletu powyżej 1,5 tys. zł niezbędne będzie uzasadnienie przez Wnioskodawcę wysokości kosztów zakupów takiego sprzętu);
      • ubezpieczenie zakupionego sprzętu komputerowego;
      • usługę zapewniającą dostęp do Internetu na sprzęcie komputerowym zakupionym     w ramach projektu, w przypadku gdy opiekun prawny w oświadczeniu wskaże na brak możliwości zapewnienia usługi dostępu do Internetu.

      Wnioski o udział w projekcie wraz z załącznikami można  składać:

      - uczniowie zamieszkujący  w mieście lub gminie Karlino i uczęszczający do szkół podstawowych, „klas zerowych” i ponadpodstawowych na terenie miasta lub gminy Karlino w szkole/przedszkolu do której uczęszcza uczeń lub  w Zakładzie Oświaty w Karlinie,

      -uczniowie zamieszkujący w mieście lub gminie Karlino, uczęszczający do szkół poza terenem gminy w Zakładzie Oświaty w Karlinie.

      Termin składania oświadczeń:  od 6 października 2021 r. do 22 października 2021 r.

      Wymagane dokumenty:

      1. Oświadczenie dla rodzica/opiekuna prawnego – które będzie podstawą do złożenia wniosku przez gminę;
      2. Oświadczenie ucznia szkoły średniej który osiągnął pełnoletność – które będzie podstawą do umożliwienia złożenia wniosku przez gminę;

      W razie posiadania dokumentów potwierdzających fakt zatrudnienia w PPGR wskazane jest dołączenie ich do niniejszego oświadczenia (wymóg nieobligatoryjny).

      1. Zgoda na przetwarzanie danych osobowych.
      2. Formularz uzupełniający oświadczenia wraz z informacją o wyborze sprzętu.

      Zalacznik_nr_1-Oswiadczenie_rodzica_opiekuna_prawnego.docx

      Zalacznik_nr_2-Oswiadczenie_osoby_skladajacej_oswiadczenie_we_wlasnym_imieniu_.docx

      Zalacznik_nr_3-_Zgoda_na_przetwarzanie_danych_-_grant.docx

      Zalacznik_nr_4-_Formularz_uzupelniajacy_wraz_z_informacja_o_wyborze_sprzetu_i_mozliwosci_zapewn.docx

     • Dzień otwartej szkoły

     • We wtorek (19.10.2021r.) w godzinach 16:00-17:00 odbędzie się Dzień Otwartej Szkoły. W tym dniu rodzice będą mogli indywidualnie porozmawiać z nauczycielami poszczególnych przedmiotów.

     • Konkurs na dynię

     • Złota polska jesień dostarcza wielu inspiracji. W naszej szkole niewątpliwą gwiazdą tegorocznej jesieni została DYNIA. W związku z pożegnaniem tej pięknej pory roku wzięliśmy udział w konkursie organizowanym przez Pomeranię Funk Park. Zaangażowane były dzieci z Małego Przedszkola, oddziału przedszkolnego oraz klas I – III, które przyniosły mnóstwo ciekawych i ładnych dyń. Podczas dekoracji bawili się wszyscy chętni uczniowie oraz zaangażowani nauczyciele i rodzice.

      Serdecznie dziękujemy Rodzicom za pomoc w organizacji konkursu. Wykonane prace wymagały nie lada wysiłku i kreatywności.

      Wychowawczynie

     • PROJEKT EDUKACYJNY NA LEKCJI HISTORII W KLASIE VIII

     • Uczniowie klasy VIII w roku szkolnym 2021/2022 na lekcji historii przystąpili do programu „Lepszej szkoły” pn. „WIELKI EGZAMIN”, który ułatwia nauczycielowi i uczniom zaplanowanie pracy, kontrolę postępów i analizę wyników nauczania w ciągu całego roku szkolnego. Uczniom pomaga przygotować się do egzaminu ósmoklasisty. Wszystkie testy, które będą wykonywane przez uczniów sprawdzają stopień opanowania kolejnych partii materiału z podręcznika do historii. Po wpisaniu wyników wszystkich testów uczestnik programu otrzymuje zaświadczenie o udziale w projekcie edukacyjnym.

      Urszula Borek