W bieżącym roku szkolnym 2019/2020 uczniowie Szkoły Podstawowej w Daszewie uczestniczyli w realizacji konkursu „Szkoła Młodych Patriotów”, którego organizatorem było Studium Prawa Europejskiego z siedzibą w Warszawie. Konkurs przeprowadzony został w okresie od 13 września 2019 r. do 13 lutego 2020r. Regulamin konkursu zakładał wykonanie 7 spośród 9 zaproponowanych zadań. Pierwszym zadaniem obowiązkowym było zgłoszenie przedstawiciela grona pedagogicznego do kursu „Szkoła Młodych Patriotów”, który przeprowadził w formule e-learning Studium Prawa Europejskiego w Warszawie.
W ramach realizacji konkursu wykonano siedem ważnych zadań, którym przyświecał istotny cel: krzewienie wśród dzieci i młodzieży postaw patriotycznych w kontekście historii państwa i narodu polskiego. Uczniowie mogli więc sprawdzić swoją wiedzę, umiejętności i talent w konkursach: wiedzy, recytatorskim i pieśni patriotycznych. Przygotowali też plakaty: 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości oraz Kodeks Postaw Patriotycznych. Często też rozmawiali na temat patriotyzmu, postaw patriotycznych i roli lokalnego patriotyzmu. Temu służyło przeprowadzenie konwersatoriów oraz sondażu wśród uczniów, nauczycieli i mieszkańców naszej miejscowości. W realizacji zadań brali udział uczniowie oddziału przedszkolnego, klas młodszych i starszych oraz członkowie koła historyczno – regionalnego.
Uczniowie poprzez podejmowane zadania poznawali nie tylko sylwetki i czyny polskich bohaterów, ale przede wszystkim szukali odpowiedzi na jakich wartościach dzisiaj, powinno budować się postawy patriotyczne. Wszystkie zadania były oceniane przez jury projektu, na podstawie sprawozdań, nagrań, zdjęć, prac plastycznych przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową. Za każde podjęte działanie uzyskaliśmy maksymalną ilość punktów.
W nagrodę za 100% wykonanie zadań konkursowych otrzymaliśmy tytuł
„SZKOŁY MŁODYCH PATRIOTÓW”.
Realizacja konkursu „Szkoła Młodych Patriotów” była dla uczniów Szkoły Podstawowej w Daszewie bardzo ważną lekcją patriotyzmu. Udowodnili, ze takie pojęcia jak ojczyzna, tradycja, historia są dla nich bardzo ważne. Rozumieją wagę państwowych uroczystości i wiedzą, że współczesny patriota codziennym wysiłkiem, nauką i kulturą osobistą udowadnia swoją miłość do ojczyzny.
Koordynator konkursu
Urszula Borek