• Szkolny konkurs wiedzy o krajach niemieckojęzycznych

          • 22 marca odbył się w naszej szkole "Szkolny konkurs wiedzy o krajach niemieckojęzycznych". W konkursie wzieli udział uczniowie klas VI-VIII. Pierwsze miejsce zajęło dwóch uczniów z kl. VI Sergiusz Cieśliński i Artur Pluta, drugie miejsce zajęła Kasia Kowalska z kl. VIII a trzecie Patrycja Kolanko z kl. VII. Gratuluję i dziękuję wszystkim uczestnikom za wzięcie udziału w tym konkursie.

          • Finał Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej

          • 22 marca 2019r. w auli Uniwersytetu Szczecińskiego odbyło się uroczyste podsumowanie Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej „Polak, Europejczyk, czyli nie taka Unia straszna”. Był to konkurs dla uczniów klas VIII szkół podstawowych, III klas gimnazjalnych oraz III klas szkół ponad gimnazjalnych województwa zachodniopomorskiego.
            Jego celem było propagowanie wiedzy o Unii Europejskiej, o jej prawach i zasadach jakie obowiązują wszystkie państwa członkowskie, o korzyściach jakie z tej przynależności odnosimy, o miejscu Polski w rodzinie państw europejskich.

             

            Z rąk wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego profesora Bogusława Liberadzkiego uczennice kl. VIII odebrały dyplomy:

            Julia Jażewicz za zajęcie II miejsca

            Nikola Fabiszak otrzymała wyróżnienie w konkursie.

            Jak podaje organizator, konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem młodzieży szkolnej,  zgłosiło się bowiem prawie 60 szkół i 400 uczniów. 

            Gratuluję uczennicom sukcesu.

             

            Urszula Borek

          • Wycieczka do Karlina

          • 12.03.2019r. uczniowie klasy IV i V uczestniczyli w wycieczce do Karlina. Celem wyjazdu było zwiedzanie Muzeum Ziemi Karlińskiej oraz warsztaty kulinarne w Hali Homanit Arena. Dzieci zostały zapoznane z techniką tworzenia pizzy, następnie każdy uczestnik warsztatów z wielką pasją przygotowywał pizze, którą później zjadł. Uczestnicy zostali nagrodzeni certyfikatami uczestnictwa w warsztatach kulinarnych.

                                                                                                                        Michał Kuzmierski

          • SZKOLNY KONKURS MATEMATYCZNY „MISTRZ TABLICZKI MNOŻENIA I DZIELENIA"

          • 6 marca 2019r. w naszej szkole odbył się konkurs o tytuł „Mistrza tabliczki mnożenia i dzielenia”. Konkurs miał na celu doskonalenie umiejętności pamięciowego mnożenia i dzielenia oraz kształtowanie umiejętności stosowania tych obliczeń w różnych sytuacjach.  W konkursie brali uczniowie klasy 2 i 3. Forma konkursu była pisemna, uczniowie musieli wykazać się bardzo dobrą znajomością tabliczki mnożenia, dzielenia oraz logicznym myśleniem. 

            Organizatorka konkursu

            Urszula Borek


             

          • Lekcja otwarta klasy VI

          • 07.03.2019r. uczniowie klasy VI przygotowali lekcję otwartą z przyrody,  dla swoich koleżanek i kolegów z klasy II. Dzieci prezentowały prezentacje multimedialne i plakaty dotyczące krajobrazów ziemi (tajga, tundra, stepy, lasy liściaste i mieszane, pustynie lodowe, pustynie gorące). Uczniowie włożyli bardzo duży wkład pracy w przygotowanie do lekcji.

          • I Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej w Daszewie

            1. Organizatorem turnieju jest Szkoła Podstawowa w Daszewie.

            2. Miejsce i terminy: sala gimnastyczna Szkoły Podstawowej w Daszewie;

            • 23.03.2019r. godz. 15:00 - uroczystość otwarcia, losowanie, rozegranie 2- 3 meczy eliminacyjnych,

            • 06.04.2019r. godz. 15:00 dokończenie rozgrywek.

            1. Finał odbędzie się 31 maja 2019r. podczas pikniku rodzinnego.

            2. Uczestnicy: 6 zespołów - każdy zespół rozgrywa po 5 meczów z wyjątkiem dwóch pierwszych drużyn. W zawodach mogą uczestniczyć rodzice uczniów z takich miejscowości jak: Mierzyn, Ubysławice, Syrkowice, Daszewo, uczniowie Szkoły Podstawowej w Daszewie oraz nauczyciele i pracownicy Szkoły

            Regulamin:

            1. Podczas eliminacji zespoły będą grały w systemie każdy z każdym. Każda drużyna rozegra równą liczbę meczów podczas całego turnieju z wyjątkiem dwóch pierwszych drużyn.

            2. Listę zawodników danej miejscowości trzeba dostarczyć najpóźniej do pierwszego dnia rozgrywek – 23.03.2019r.

            3. Zespół składa się maksymalnie z 12 zawodników (minimum 2 zawodniczki grają w meczu).

            4. Drużyny grają do trzech wygranych setów ( jeden set 25pkt.)

            5. W meczach w przypadku remisu 2:2 gramy tai-break do 15pkt.

            6. Kary indywidualne: żółta kartka, upomnienie lub czerwona (opuszczenie boiska za wybitnie niesportowe zachowanie). Zawodnik może grać w kolejnym spotkaniu.

            7. Kolejność tabeli ustala się według:

            • ilość wygranych meczów,

            • ilość wygranych setów,

            • mecz bezpośredni między zainteresowanymi drużynami.

            1. Zmiany systemem hokejowym.

            2. Kwestie sporne rozstrzyga organizator.

            Zgłoszenia należy kierować telefonicznie do ks. Grzegorza Jagodzińskiego tel. 604559240 lub Tomasza Sobkowicza tel. 661201851. Kartę zgłoszenia drużyny wypełnią na spotkaniu inauguracyjnym.

            Co należy ze sobą zabrać:

            - dobry humor :),

            - samodyscyplinę,

            - formę sportową,

            - strój sportowy (dresy, koszulkę spodenki, obuwie sportowe).


             

            Osoby odpowiedzialne za organizację turnieju:

            ks. Grzegorz Jagodziński

            Tomasz Sobkowicz

          • NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

          •        1 marca 2019r. uczniowie naszej szkoły wspominali bohaterów, którzy po II wojnie światowej przeciwstawili się narzuconej władzy komunistycznej podejmując nierówną walkę o suwerenność i niepodległość Polski. Skazano ich na zapomnienie, a zasługi wymazano z kart historii.

            Żołnierze wyklęci – przywróćmy ich pamięci. Ta myśl przewodnia towarzyszyła całej uroczystości.

            Apel przygotowali uczniowie koła historyczno - regionalnego kl. V, uczniowie kl. IV, VI, VII i VIII pod kierunkiem nauczyciela historii. Całość apelu urozmaicona była pieśniami patriotycznymi oraz prezentacją multimedialną o losach żołnierzy wyklętych. Uczniowie przedstawili także sylwetkę Danuty Siedzikówny „Inki” – siedemnastolatki, sanitariuszki i łączniczki V Wileńskiej Brygady AK, która oddała życie za Ojczyznę. W piosence „Zachowałam się jak trzeba” wskazuje, Czy i Ty w ślad za Inką powtórzysz: Zachowałem się jak trzeba?

            Uczniowie i nauczyciele zebrani w sali gimnastycznej w skupieniu i z ogromną powagą wysłuchali informacji, wierszy i piosenek o losie żołnierzy niezłomnych.

            Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych został uchwalony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 3 lutego 2011r.

             

            Organizatorka apelu

            Urszula Borek

             


             

          • VI GMINNA OLIMPIADA SPORTOWA DLA PRZEDSZKOLI

          • W dniu 22 lutego 2019r. przedszkolaki z Daszewa wraz ze swoimi wychowawcami i opiekunami wzięły udział w potyczkach sportowych zorganizowanych w ramach VI GMINNEJ OLIMPIADY SPORTOWEJ DLA PRZEDSZKOLI. Impreza sportowa odbyła się na Hali Homanit Arena w Karlinie. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale oraz dyplomy dla grupy.

          • DZIEŃ BABCI I DZIADKA

          •      Dzień Babci i Dziadka połączony z zabawą karnawałową był okazją do odwiedzin miłych gości w naszej szkole.  W czwartek 21 lutego Babcie i Dziadkowie naszych najmłodszych uczniów z Małego Przedszkola, oddziału przedszkolnego, dzieci z klas I – III przybyli na uroczystość z okazji ich święta. Gości powitała i życzenia złożyła Dyrektor szkoły. Następnie przyszedł czas na występy dzieci. Dzieci poprzez wiersz, piosenkę i taniec, mogły wyrazić kochanym babciom i dziadkom swoją wdzięczność za miłość i wychowanie. Występ małych aktorów bardzo się podobał, ponieważ  zaproszeni na uroczystość kochane Babcie i ukochani Dziadkowie głośno bili swoim wnukom brawo. Po występie był czas na konkursy dla  babci i dziadka. Na koniec wnuczęta wręczyły swoim Babciom i Dziadkom upominki. Występy zakończono słodkim poczęstunkiem.

                 Ciasto upiekły niezawodne mamy, za co składamy serdeczne podziękowania. Dziękujemy również p. Żuber  i Radzie Rodziców za pomoc  w przygotowaniu uroczystości.

             

                                                                                                       Organizatorki uroczystości:

                                                                    Magdalena Myk,

                                                       Agnieszka Różańska – Kasprzak,

                                                                                  Małgorzata Myk,

            Urszula Borek

                                                                           

          • Wycieczka do Muzeum Ziemi Karlińskiej

          • 20 lutego uczniowie klasy II i III odwiedzili Muzeum Ziemi Karlińskiej. Tematem lekcji była prezentacja wydarzeń z erupcji ropy i gazu na szybie Daszewo – 1 z grudnia 1980 roku. Pan Krystian Zalewski przybliżył naszym uczniom historię tamtych wydarzeń w formie prezentacji oraz filmu za co serdecznie dziękujemy.Tego dnia również dzięki uprzejmości zarządu PGNiG SA w Zielonej Górze otrzymaliśmy zgodę na wizytę na terenie KRNiGZ Karlino-PMG Daszewo i możliwość zwiedzenia zakładu. Serdecznie dziękujemy Panu Mirosławowi Góreckiemu za niezwykle interesującą lekcję na temat wydobywania gazu ziemnego i ropy naftowej w naszej okolicy. Te ciekawe zajęcia wpisały się tym samym w program edukacyjny „Być jak Ignacy” Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukaszewicza, który realizuje nasza szkoła.Ignacy Łukasiewicz - wynalazca lampy naftowej oraz pionier przemysłu naftowego w Europie. Imieniem Ignacego Łukasiewicza jest nazwana Kopalnia ropy naftowej w Bóbrce, obecnie Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w którym to znajduje się prewenter z szybu Daszewo – 1.

          • MALI ODKRYWCY

          • W ramach projektu "Być jak Ignacy" uczniowie z koła naukowego "MALI ODKRYWCY" poznają pierwszego naukowca JANA SZCZEPANIKA. Był on wszechstronnie utalentowanym wynalazcą, genialnym samoukiem i konstruktorem. Został okrzyknięty „polskim Edisonem” (wynalazca żarówki). Jan Szczepanik był autorem kilkuset patentów i ponad 50 wynalazków, szczególnie z dziedziny filmu, fotografii i telewizji, barwnego tkactwa i innych. W 1897 roku opatentował telektroskop. To urządzenie służące przesyłaniu ruchomego obrazu kolorowego wraz z dźwiękiem na odległość. Jan Szczepanik jest nazywany prekursorem dzisiejszej telewizji. W latach 1918-1925 opracował system filmu barwnego. Ten wynalazek został wysoko ceniony ze względu na bliskie realizmowi oddawanie kolorów. Wynalazca pracował także nad odtwarzaniem filmu dźwiękowego. Udało się mu stworzyć także kamizelkę kuloodporną.

             

          • „Być Jak Ignacy”

          • Od stycznia 2019r. uczniowie z klasy II i III biorą udział w trzeciej edycji programu „Być Jak Ignacy”. Jest to wyjątkowy program edukacyjny, stworzony przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Jego celem jest promowanie zdobywania wiedzy poprzez doświadczanie oraz popularyzacja polskich naukowców i wynalazców. 

            Nasi uczniowie wyruszą w niezwykłą naukową podróż z wybitnymi Polakami. Pierwszym z nich jest Jan Szczepanik - wynalazca nazywany „polskim Edisonem”, autor kilkuset patentów i ponad 50 wynalazków. Drugi to Kazimierz Funk – wybitny badacz i twórca nauki o witaminach. Kolejnym jest, Marian Rejewski – kryptolog, który złamał kod Enigmy. Ostatni to Henryk Manguski – polski inżynier, który przyczynił się do powstania krótkofalówki. Każdemu z naukowców poświęcamy jeden blok tematyczny.

          • ZABAWA KARNAWAŁOWA

          • Uprzejmie informujemy, że zabawa karnawałowa, połączona z Dniem Babci i Dziadka dla Małego Przedszkola oraz klas 0-III odbędzie się w czwartek 21.02.2019r. w godzinach 10:00-13:00.

            Natomiast zabawa karnawałowa dla klas IV-VIII odbędzie się w piątek 22.02.2019r. w godzinach 16:00-18:15.

            Serdecznie zapraszamy!!!

            Samorząd Uczniowski.

          • NOC FILMOWA W SZKOLE

          • W nocy z 25 na 26 stycznia 2019r. uczniowie klas I – V naszej szkoły wzięli udział w nocnym szaleństwie filmowym, ale nie tylko…

            Filmowy seans poprzedzony był zabawami integracyjnymi, zajęciami edukacyjnym z projektu „Być jak Ignacy”, zajęciami muzycznymi z rurkami „Bum, Bum”, zwiedzaniem szkoły nocą, zabawą z niespodzianką, wspólną dyskoteką. Dzieci bardzo aktywnie podejmowały się wyznaczonych im zadań.

            Nie zabrakło atrakcji nie tylko intelektualnych, bowiem uczniowie, aby nie opaść całkowicie z sił posilili się pizzą przygotowaną wspólnie w stołówce szkolnej.

            Następnie mieli możliwość obejrzenia wzruszającego i pouczającego filmu „Coco”. Projekcja filmu odbyła się w sali gimnastycznej, gdzie każdy mógł znaleźć miejsce dla siebie. Można było się wygodnie usadowić na materacach lub karimatach. Wszystko przygotowane tak, by móc jak najbardziej komfortowo spędzić noc w miejscu, gdzie do tej pory uczniowie mogli tylko aktywnie ćwiczyć. 

            Ciekawy film i pizza na kolację spowodowały, że humor dopisywał i zmęczenie nie dało się we znaki. Wychowawczynie, sprawujące opiekę ze zdumieniem przecierały oczy, patrząc jak niektórzy uczniowie po całym tygodniu intensywnej nauki, ani myślą o spaniu.

            Impreza zakończyła się o 9 rano i wszyscy uśmiechnięci, chociaż zmęczeni, opuścili budynek szkoły, pewnie w nadziei, kiedy następna taka impreza…

            Opiekunkami imprezy byli panie: Agnieszka Różańska – Kasprzak, Małgorzata Myk i Urszula Borek.


             

          • Ogólnopolski Konkurs Przedmiotowy "Leon"

          • W dniu 10.01.2019r. w naszej szkole odbył się Ogólnopolski Konkurs Przedmiotowy "Leon", który był skierowany do uczniów klas drugich i trzecich. Konkurs miał na celu nie tylko sprawdzenie posiadanych umiejętności językowych oraz przedmiotowych uczniów, ale także zachęcenie uczniów do nauki. Przeprowadzony został w formie testu z pytaniami otwartymi i zamkniętymi. W zadaniach zamkniętych jedna, dwie lub wiele odpowiedzi mogły być poprawne.

            Przez 45 minut uczniowie z zapałem rozwiązywali zadania konkursowe, które sprawdzały ich wiedzę przyrodniczą, polonistyczną, matematyczną i społeczną.
            Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała wychowawczyni klasy 2 i 3 Agnieszka Różańska – Kasprzak oraz nauczycielka Urszula Borek.


            Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w przeciągu dwóch miesięcy.
            Za naszych uczniów oczywiście mocno trzymamy kciuki!

            Agnieszka Różańska – Kasprzak

            Urszula Borek

          • Wojewódzki Konkurs wiedzy o Unii Europejskiej

          • 22.01.2019 r. w naszej szkole odbył się Wojewódzki Konkurs wiedzy o Unii Europejskiej dla klasy VIII "Polak, Europejczyk, czyli nie taka Unia straszna". Organizatorem konkursu było biuro Wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego Bogusława Liberadzkiego w Koszalinie.

            W konkursie wzięły udział uczennice kl. VIII Julia Jażewicz i Nikola Fabiszak. Uczestniczki zmagały się z testem konkursowym liczącym 31 pytań o Unii Europejskiej i krajach ją tworzących – jej historii, strukturze, polityce, gospodarce i kulturze.

            Celem Konkursu było:

            • rozbudzenie w młodzieży zainteresowania problematyką europejską

            • utrwalenie wiedzy o krajach należących do Unii Europejskiej

            • rozwijanie wiedzy na temat miejsca i roli Polski w Unii Europejskiej

            • poznawanie sposobów funkcjonowania organów Unii Europejskiej

            • wdrażanie uczniów do samokształcenia.

               

              WYNIKI KONKURSU:

              II miejsce - Julia Jażewicz

              wyróżnienie - Nikola Fabiszak

              Julia i Nikola będą reprezentowały wraz z opiekunem naszą szkołę na konferencji w dniu 22.03.2019 r. o godz. 11:30 z udziałem prof. B. Liberadzkiego na Uniwersytecie Szczecińskim (Wydział Politologii i Europeistyki), na której rozdane będą nagrody za I-III miejsce oraz dla wyróżnionych uczniów. 

              Gratuluję uczennicom odniesionych sukcesów.


               

            Urszula Borek

             

          • Żywa lekcja historii "Ku niepodległej"

          • 15 stycznia 2019 r. uczniowie kl. V - VIII uczestniczyli w pokazie historycznym „Ku Niepodległej”. Żywa lekcja historii przedstawiła niepodległościowe dążenia Polaków walczących  o wolność Polski pod koniec XVIII, w XIX  i na początku XX wieku.

                    Członkowie grupy artystycznej „Rekonstrukto” przedstawili sylwetki wybitnych Polaków, m. in. Tadeusza Kościuszki, Józefa Piłsudskiego i Ignacego Jana Paderewskiego oraz przypomnieli  tragiczną historię naszej ojczyzny: od czasów trzech rozbiorów, poprzez powstania narodowe aż do czasów I wojny światowej, uwieńczonej odzyskaniem niepodległości.

                 Zademonstrowali broń i umundurowanie Polaków walczących za ojczyznę: kosynierów, legionistów, uczestników powstania listopadowego i styczniowego. Chętni uczniowie z zainteresowaniem przymierzali dawne mundury oraz podejmowali próbę walki na szable i pałasze.

                 Prowadzący omówili także rolę kobiet, które niejednokrotnie ryzykowały życiem wynosząc rannych z pola bitwy. W role sanitariuszek wcieliły się Wiktoria i Nikola, które po krótkim kursie szybko i fachowo opatrzyły rannych Oliwię i Dawida.

                  Pokaz historyczny odbył się w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i był jednym z licznych przedsięwzięć mających uczcić tak ważną rocznicę.

            Urszula Borek